Pn - Pt 10:00 - 18:00
Sob 10:00 - 14:00 
 

separator  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

separator  masz pytanie
zadzwoń
725 432 820  separator

CENTRUM OKULARÓW PROGRESYWNYCH

10 najczęściej występujących objawów złego dobrania okularów

Przyczyny zakupu nieodpowiednich okularów korekcyjnych czy okularów do czytania mogą być różne. Może to nastąpić na skutek niewłaściwie przeprowadzonego badania wzroku, użycia nieprecyzyjnych lub źle skalibrowanych przyrządów, przekazania niepełnych danych o stanie zdrowia pacjenta, zmęczenia, dekoncentracji bądź nieprawidłowości wynikających z zażycia leków, które mogą wpływać na ostrość widzenia. Niezależnie od tego, co ostatecznie wpłynęło na błędną ocenę stanu wzroku, rezultat jest jeden – wybrane okulary nie tylko nie będą korygować wady, ale doprowadzą do pojawienia się dodatkowych efektów ubocznych i przykrych dolegliwości. W jaki sposób można rozpoznać, czy problemy z widzeniem wynikają ze źle dobranych okularów? I dlaczego nie można bagatelizować tych objawów?

Do czego może doprowadzić noszenie źle dobranych okularów?

Objawy pojawiające się podczas noszenia okularów o źle dobranych parametrach nie tylko nie należą do najprzyjemniejszych, ale w skrajnych przypadkach mogą nawet stanowić poważne zagrożenie dla ludzi i otoczenia (np. podczas prowadzenia pojazdu). Do najczęstszych przypadłości, które są związane z niewłaściwym dobraniem okularów, należą:

  • nieostry, zamglony lub rozmazany obraz;
  • uczucie pływania otoczenia lub podwójne widzenie;
  • zawroty głowy spowodowane nadmiernym zmęczeniem oczu;
  • bóle i przewlekłe migreny;
  • suchość oczu lub nadmierne łzawienie;
  • swędzenie lub pieczenie oczu;
  • potrzeba częstego mrugania;
  • uczucie braku równowagi podczas stania;
  • ból szyi, karku, ramion lub pleców;
  • zmęczenie i problemy z koncentracją.

Wpływ na komfort noszenia okularów ma nie tylko ich moc korekcyjna. Wymagane jest także odpowiednie ustawienie soczewek okularowych, jak również wybór oprawek dopasowanych do indywidualnych cech twarzy danego pacjenta, by nie zsuwały się one z nosa i nie utrudniały patrzenia przez nie.

Co należy zrobić, aby wybrać dobre okulary?

Należy pamiętać, że w wielu przypadkach po założeniu nowych okularów obowiązuje tak zwany okres przejściowy, kiedy to wzrok przystosowuje się do patrzenia przez nowe soczewki. Jeśli jednak upłynęło już sporo czasu, a mimo to noszenie nowych szkieł wciąż sprawia dyskomfort lub wywołuje poważne zaburzenia, w głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Przy wyborze okularów warto się również kierować zdrowym rozsądkiem, a zatem należy unikać jak ognia kupowania okularów w supermarketach czy na bazarach. Okulary korekcyjne powinny być wybierane wyłącznie na podstawie wyników badań okulistycznych i optometrycznych przeprowadzonych przez specjalistów oraz konsultacji w salonie optycznym. Dopiero na tej podstawie możliwe jest dopasowanie szkieł, które będą prawidłowo korygować wadę, dając gwarancję bezpieczeństwa i poprawy jakości widzenia.