Pn - Pt 10:00 - 18:00
Sob 10:00 - 14:00 
 

separator  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

separator  masz pytanie
zadzwoń
725 432 820  separator

CENTRUM OKULARÓW PROGRESYWNYCH

5 porad jak dobierać oprawki okularów do kształtu twarzy

Okulary korekcyjne są obecnie czymś więcej niż tylko narzędziem poprawiającym jakość widzenia. Stały się również elementem stylizacji, z którego pomocą możemy dowolnie kreować swój wizerunek, dbając o to, by współgrały z wykonywanym zawodem, stylem życia, a przede wszystkim z wyglądem. Odpowiednio dobrane okulary pozwalają dodać pewności siebie, a spojrzeniu – charakteru i indywidualizmu. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model oprawek, warto zwrócić uwagę, jaki typ pasuje do jakiej osoby. Dla ułatwienia przygotowaliśmy pięć wskazówek związanych z tym, które okulary podkreślą walory określonego kształtu twarzy.

Rodzaje polecanych oprawek w zależności od kształtu twarzy

Dopasowanie oprawek okularów do kształtu twarzy i podkreślenie jej naturalnych walorów to wyzwanie, z którym codziennie mierzą się specjaliści działający w salonach optycznych. Jeśli zależy nam na znalezieniu odpowiedniego koloru czy modelu oprawek, należy w pierwszej kolejności zwrócić się właśnie do nich. Z pewnością przyda nam się również podstawowa wiedza o tym, jakich typów oprawek powinniśmy szukać.

 1. Twarz okrągła
  Warto zwrócić uwagę na oprawki, które optycznie wydłużą oraz wysmuklą twarz, a zarazem będą stanowić doskonały kontrast dla subtelnej urody. Najlepiej sprawdzą się okulary kwadratowe lub prostokątne, szczególnie te z wyrazistą linią. Należy za to unikać okularów bez oprawek oraz tych okrągłych, ponieważ będą one tym bardziej podkreślać krągłość twarzy.
 2. Twarz owalna
  Do tego kształtu twarzy pasują niemal wszystkie typy oprawek – od okrągłych, przez prostokątne, aż po okulary typu awiator. Nie należy jednak przesadzać z ich rozmiarem. Duże okulary zakrywające znaczną część twarzy lub wychodzące poza jej obrys mogą zaburzyć naturalną równowagę i symetrię posiadanego owalu.
 3. Twarz podłużna
  Przypomina twarz kwadratową, jednak jest od niej dłuższa. Z tego powodu warto zastosować prosty trik optyczny, który pozwoli skrócić twarz i złagodzić zbyt ostre rysy. Aby to osiągnąć, najczęściej sięga się po oprawki owalne, prostokątne lub te o zaokrąglonych brzegach, które rozszerzają się ku górze, co pozwala odwrócić uwagę od zwykle dominującej szczęki.
 4. Twarz kwadratowa
  Jeśli rozpoznajesz u siebie twarz kwadratową, postaw na okulary korekcyjne, które optycznie ją zaokrąglą i złagodzą wydatne rysy. W takiej sytuacji idealnie sprawdzą się oprawki okrągłe lub owalne, podobnie jak awiatorki oraz modele przypominające kocie oczy. Należy natomiast unikać opraw kanciastych, o geometrycznych kształtach, ponieważ jeszcze silniej podkreślą one kąty.
 5. Twarz trójkątna
  Twarz trójkątna, przyrównywana również do serca, jest jednym z popularniejszych kształtów występujących u pań. Zakup oprawek okrągłych, mocniej zaokrąglonych lub w stylu kocich oczu pozwoli ukryć różnice w proporcjach i nadać twarzy łagodniejszego wyrazu. Lepiej jednak zrezygnować z masywnych oprawek wykonanych z plastiku i zastąpić je delikatniejszymi modelami zrobionymi z metalu.