Pn - Pt 10:00 - 18:00
Sob 10:00 - 14:00 
 

separator  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

separator  masz pytanie
zadzwoń
725 432 820  separator

CENTRUM OKULARÓW PROGRESYWNYCH

Czym zajmuje się optometrysta?

Optyka i okulistyka to dwie specjalności, które przychodzą nam na myśl w kwestii dbania o narząd wzroku, choć niewiele osób wie, że do grupy tej należą także optometryści, zrzeszani w ramach oddzielnie regulowanego zawodu. Specjaliści z wymienionych dziedzin nieznacznie różnią się jednak kompetencjami, dlatego zanim udamy się do eksperta, warto zapoznać się ze specyfiką jego pracy.

Kim jest optometrysta?

Optymetryści, podobnie jak okuliści, zajmują się diagnostyką i korygowaniem wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Specjaliści z tego obszaru pomagają także w rozpoznawaniu zeza i zaburzeń akomodacji oka, choć w przeciwieństwie do okulistów, nie zajmują się leczeniem chorób oczu, np. jaskry, zaćmy (katarakty) czy zwyrodnienia plamki żółtej. Optometryści pomagają także w doborze okularów, soczewek kontaktowych, a także doradzają w zakresie ćwiczeń oczu, które mają spowolnić postępowanie różnych wad.

Jakich przyrządów używa optometrysta i kiedy warto się do niego zgłosić?

W gabinecie okulistycznym znajduje się szereg profesjonalnych urządzeń pozwalających na prawidłowe zdiagnozowanie naszego problemu, w tym m.in. keratometr (służący do pomiaru krzywizny rogówki), autorefraktometr (umożliwiający badanie ostrości wzroku) oraz lampa szczelinowa (pozwalająca na badanie struktur przedniej części oka). Optometrysta używa ich, gdy zgłaszający się do niego pacjenci:

  • mają problem z ostrością widzenia,
  • często mrużą oczy,
  • doświadczają bólu oczu,
  • spędzają dużo czasu przed komputerem i telewizorem,
  • potrzebują porad związanych z dbaniem o narząd wzroku,
  • chcą dobrać okulary lub soczewki,
  • doświadczają innych niepokojących objawów związanych ze wzrokiem.

Współcześnie problemy ze wzrokiem mają ludzie w coraz młodszym wieku. Aby nie doprowadzić do postępowania wad, ważna jest szybka reakcja i skonsultowanie problemu ze specjalistą. Może być nim optometrysta, który nie tylko zdiagnozuje nasz problem, ale także zaleci odpowiednie postępowanie, przeciwdziałające pogłębianiu się zaistniałych problemów.