Pn - Pt 10:00 - 18:00
Sob 10:00 - 14:00 
 

separator  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

separator  masz pytanie
zadzwoń
725 432 820  separator

CENTRUM OKULARÓW PROGRESYWNYCH

Jak zdalna praca wpływa na nasze oczy?

Według danych GUS przedstawionych w marcu 2021 roku udział osób pracujących zdalnie w stosunku do ogólnej liczby pracujących osiągnął aż 14,2%. Dodatkowo z badań przeprowadzonych przez CBRE i Grafton Recruitment wynika, że większość z nich już po powrocie do biura wciąż deklaruje chęć korzystania z możliwości pracy z domu. Co więcej, postępujące zjawisko digitalizacji życia i zamknięcie wielu sektorów rozrywki znacząco zmodyfikowały sposób spędzania czasu wolnego, a te same osoby, dla których komputer jest narzędziem pracy, w ramach odpoczynku korzystają z mediów społecznościowych lub oglądają filmy w serwisach streamingowych. Wszystko to powoduje, że zarówno uczące się zdalnie dzieci, jak i pracujący dorośli spędzają przed ekranami od kilku do kilkunastu godzin dziennie.

Negatywne skutki długiego przesiadywania przed komputerem

Jak można się domyślić, wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem negatywnie oddziałuje na nasz wzrok, powodując pogorszenie się jakości widzenia. Wiąże się to z występowaniem zespołu suchego oka, pojawianiem się mgły przed oczami, wzrostem napięcia akomodacyjnego czy bólem oczu i głowy. Dodatkowo częstotliwość mrugania jest mniejsza, niż powinna – zaczynamy przez to odczuwać suchość, pieczenie i zaczerwienienie oczu spowodowane niewystarczającym nawilżeniem gałek ocznych (tzw. syndrom widzenia komputerowego). Znów długotrwałe przebywanie w sztucznym oświetleniu i wytężona praca w bliży zwiększa ryzyko wystąpienia krótkowzrocznościW przypadku pojawienia się wymienionych objawów pomocne może okazać się również wykonanie badania okulistycznego.

Należy unikać pracy przed komputerem w ciemnym pomieszczeniu, ponieważ wzrok męczy się wówczas dużo szybciej. Nie wolno także przesadzać w drugą stronę. Zbyt duże natężenie promieniowania jest szkodliwe dla oczu, zwłaszcza jeśli usadowimy się plecami do okna lub mocnej lampy, przez co na matrycy ekranu pojawią się refleksy, które będą nas razić. Groźne jest też emitowane przez urządzenia elektroniczne światło niebieskie, które powoduje nie tylko ogólnoustrojowe zaburzenie rytmu dobowego, ale wpływa również bezpośrednio na przemęczenie oczu i występowanie wielu groźnych schorzeń. Intensywna ekspozycja na promieniowanie niebieskie prowadzi m.in. do obumierania komórek siatkówki oraz zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) u osób w zaawansowanym wieku.

Jak można ułatwić sobie pracę zdalną?

Warto zatem pamiętać o kilku prostych zasadach, które znacznie ułatwią nam pracę zdalną przed komputerem. Jednym z pierwszych kroków powinna być instalacja rozproszonego światła (minimum 70 centymetrów od monitora) oraz wprowadzenie regularnych przerw od pracy (przynajmniej raz na godzinę), które należy przeznaczyć na odpoczynek dla oczu. Za dobrą praktykę uznaje się oderwanie wzroku od ekranu, zwrócenie się w stronę okna i spojrzenie w dal, np. na relaksującą zieleń. Należy również wyćwiczyć w sobie odruch częstego mrugania, aby zapobiec wysuszeniu powierzchni oczu, a w sytuacji, gdy będzie nam doskwierać uczucie piasku pod powiekami, nadmierne zmęczenie lub nawet zaczerwienienie – można doraźnie sięgnąć po nawilżające krople.

Osoby noszące okulary korekcyjne powinny się za to zdecydować na zakup okularów biurowych – czy inaczej mówiąc okularów do bliży i odległości pośrednich. Sprawdzają się idealnie szczególnie w tych sytuacjach, gdy potrzebujemy widzieć wyraźnie wszystko, co znajduje się w obrębie naszego stanowiska pracy. Konstrukcja tego typu okularów gwarantuje ostre widzenie na 2-4 metry, co pozwala pracować zarówno na niewielkie odległości (np. czytanie książki, odręczne pisanie notatek), jak i na te nieco dalsze (np. praca na komputerze, rozmowa z osobą siedzącą po drugiej stronie biurka). Okulary biurowe często są również zaopatrzone w specjalną powłokę, która zapewnia oczom ochronę przed szkodliwym światłem niebieskim.