Pn - Pt 10:00 - 18:00
Sob 10:00 - 14:00 
 

separator  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

separator  masz pytanie
zadzwoń
725 432 820  separator

CENTRUM OKULARÓW PROGRESYWNYCH

O czym mówi nam przepuszczalność tlenu w soczewkach kontaktowych?

Dzięki rozwojowi współczesnej optyki soczewki kontaktowe stały się znakomitą alternatywą dla okularów. W porównaniu do tradycyjnych szkieł soczewki dają pacjentowi znacznie więcej swobody, znika obawa, że spadną podczas wykonywania intensywnego ruchu oraz zapewniają nieograniczone widzenie. Są przy tym praktycznie niezauważalne zarówno dla osób postronnych, jak i dla samego noszącego. Podobnie jak w przypadku okularów, tak i soczewki kontaktowe dzielą się na wiele rodzajów różniących się między sobą konstrukcją, materiałem wykonania czy właściwościami fizykochemicznymi. Dzięki temu można bez problemu znaleźć produkt pasujący do każdego indywidualnego przypadku. Jednym z istotnych parametrów odpowiedzialnych za prawidłowe widzenie i komfort noszenia soczewek jest przepuszczalność tlenu.

Czemu warto korzystać z soczewek o dużej przepuszczalności tlenu?

Przepuszczalność tlenu (tlenoprzepuszczalność) stosowana w kontekście właściwości soczewek kontaktowych określa ilość tlenu, która może dotrzeć z zewnątrz do rogówki oka przez materiał soczewki. Jednostką, w której podaje się wartości tego parametru, jest Dk. Należy zwrócić uwagę, że pojęcie tlenoprzepuszczalności jest często mylone bądź stosowane wymiennie z tlenotransmisyjnością. Oba terminy odnoszą się do tego samego zjawiska, jednak tlenotransmisyjność jest bardziej precyzyjna, ponieważ uwzględnia w obliczeniach także grubość soczewki kontaktowej. Jak można się domyślić, im jest ona cieńsza, tym łatwiej przepuszcza ona tlen, a dodatkowo parametr ten osiąga inną wartość w zależności od miejsca na soczewce lub jej mocy. Jednostką tego parametru jest Dk/t („t” odnosi się do grubości soczewki).

Przepuszczalność tlenu odgrywa istotną rolę zarówno jeśli chodzi o wygodę noszenia soczewek, jak i zdrowie naszych oczu. W rogówce nie ma naczyń krwionośnych zdolnych do transportowania tlenu, dlatego komórki muszą pobierać ten pierwiastek prosto z otoczenia. Kiedy znów śpimy, tlen może być przekazywany przez górną powiekę zamkniętego oka. Jako że należy dbać o ciągłość tego procesu, trzeba zdejmować soczewki na noc, a w dzień – nosić te przepuszczające tlen. Obecnie na rynku dostępne są jednak soczewki, które charakteryzują się na tyle wysoką wartością tlenoprzepuszczalności, że można je nosić w trybie całodobowym. Soczewki wpływają również korzystnie na komfort użytkowania w tych sytuacjach, gdy pracujemy przed komputerem lub znajdujemy się w ogrzewanych bądź klimatyzowanych pomieszczeniach. Dzięki temu oczy nie są przekrwione i zachowują w pełni zdrowy wygląd.

Które soczewki kontaktowe wyróżniają się dużą tlenoprzepuszczalnością?

Jeszcze do niedawna jedynymi dostępnymi na rynku soczewkami kontaktowymi były te wykonane z materiału hydrożelowego, który charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością tlenu ze względu na wysokie uwodnienie. Wraz z wynalezieniem soczewek nowej generacji zaczęto jednak stosować do produkcji dodatek silikonu, który stał się nośnikiem tlenu w zastępstwie wody. Dzięki temu soczewki silikonowo-hydrożelowe zaczęły osiągać kilkukrotnie większą tlenoprzepuszczalność niż dotychczasowe produkty. Przy okazji udało się wyeliminować ryzyko niedotlenienia oraz znacząco ograniczyć występowanie infekcji rogówki. Soczewki silikonowo-hydrożelowe pod wieloma względami są lepsze od soczewek hydrożelowych, jednak należy pamiętać, że silikon może uczulać niektóre osoby. Warto zatem skorzystać z pomocy gabinetu okulistycznego, gdzie specjaliści wykonają badanie wzroku i pomogą dobrać soczewki kontaktowe odpowiednie do naszego trybu życia.