Pn - Pt 10:00 - 18:00
Sob 10:00 - 14:00 
 

separator  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

separator  masz pytanie
zadzwoń
725 432 820  separator

CENTRUM OKULARÓW PROGRESYWNYCH

Po czym poznać, że okulary przeciwsłoneczne są zaopatrzone w filtr UV?

Choć promieniowanie z zakresu UV jest dla człowieka niewidoczne, codziennie mamy z nim kontakt, narażając na negatywne skutki nie tylko naszą skórę, ale przede wszystkim wzrok. Najwyższy wskaźnik promieniowania ultrafioletowego odnotowuje się w porze letniej w godzinach między 11:00 a 15:00, jednak nie oznacza to, że zimą bądź przy pochmurnej pogodzie jest ono nieobecne. Właśnie dlatego zaleca się, aby okulary zaopatrzone w odpowiednie filtry ochronne były stosowane całym rokiem i w każdych warunkach, a nie tylko w okresie wakacyjnym, kiedy wybieramy się na urlop na piaszczystą plażę. Należy przy tym pamiętać, że nie każde szkła mają filtr UV chroniący oczy przed negatywnym działaniem słońca. Jak w takim razie dowiedzieć się, które spośród dostępnych na rynku okularów przeciwsłonecznych będą stanowić odpowiednią barierę dla promieniowania ultrafioletowego?

Na jakie oznaczenia na okularach przeciwsłonecznych należy zwrócić uwagę?

Producenci okularów są w Polsce zobowiązani do podawania informacji o tym, czy dany model posiada dodatkowe funkcje, a jeśli tak, to jakie. W przypadku szkieł przeciwsłonecznych zaopatrzonych w filtr ultrafioletowy należy wypatrywać symbolu UV 400, który najczęściej umieszcza się po wewnętrznej stronie jednego z zauszników. Skrót UV oznacza, że okulary będą stanowiły barierę przed szkodliwym działaniem wszystkich rodzajów promieni słonecznych z tego zakresu – zarówno UV-A, UV-B, jak i UV-C. Znów liczba 400 wskazuje, że soczewki wyposażone w taki filtr zablokują każdą falę świetlną o długości poniżej 400 nanometrów, czyli takie, które są najbardziej szkodliwe dla ludzkich oczu. W przypadku okularów przeciwsłonecznych z filtrem znaczenie ma także dodatkowa cyfra znajdująca się przy oznaczeniu, która jest równoważna ze skalą przyciemnienia szkieł. 0 oznacza przepuszczalność na poziomie od 80 do 100% światła, 1 – od 43 do 80%, 2 – od 18 do 43%, 3 – od 8 do 18% oraz 4 – od 3 do 8%. Warto również zadbać o to, aby wybrane okulary przeciwsłoneczne miały naklejkę CE, będącą gwarancją, że produkt jest zgodny z wymaganiami Unii Europejskiej.

Komu potrzebne są okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV?

Problemy wynikające z działania promieniowania UV wcale nie muszą wynikać z długotrwałego narażenia – wystarczy jednorazowa, lecz intensywna ekspozycja na słońce, aby zakończyła się ona podrażnieniem, zaczerwienieniem, pieczeniem, uczuciem piasku pod oczami i nadwrażliwością na światło w takim wypadku może okazać się również niezbędne przeprowadzenie dokładnego badania wzroku. O prawidłową ochronę wzroku powinny więc zadbać wszystkie osoby, z naciskiem na te, które dużo przebywają na słońcu lub uprawiają sporty outdoorowe. Brak odpowiedniej profilaktyki wzroku może również skutkować szczególnie poważnymi komplikacjami u kierowców oraz pacjentów, którzy przyjmują preparaty zwiększające wrażliwość na promieniowanie UV. Warto też pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne z filtrem znacząco ograniczą ryzyko powstania chorób oczu takich jak posłoneczne zapalenie rogówki lub posłoneczne zapalenie spojówek, które nieleczone mogą prowadzić do rozwoju zaćmy czy innych groźnych chorób, w tym nowotworów (np. raka spojówki bądź rogówki).