Pn - Pt 10:00 - 18:00
Sob 10:00 - 14:00 
 

separator  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

separator  masz pytanie
zadzwoń
725 432 820  separator

CENTRUM OKULARÓW PROGRESYWNYCH

Wizyta u okulisty. Jak się do niej przygotować?

Do gabinetu okulistycznego należy się udać w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów jak uczucie piasku w oczach, zaczerwienienie czy też pogorszenie wzroku. Regularne kontrole pozwalają na wczesne wykrycie schorzeń, a leczenie chroni przed dalszym rozwojem wad wzroku. Podczas wizyty specjalista sprawdza ostrość widzenia, mierzy ciśnienie oraz ocenia stan rogówki, tęczówki, soczewki i ciałka rzęskowego przy pomocy lampy szczelinowej.

Przed badaniem

Wizyta u okulisty może trwać nawet godzinę, należy wziąć to pod uwagę, przygotowując się na badanie. Aby prawidłowo zbadać dno oka, źrenicę rozszerza się kroplami z atropiną. Z tego powodu przez kilka godzin po badaniu widzenie jest ograniczone. Gorzej widzi się zwłaszcza z bliska. Warto więc przyjść na badanie z osobą towarzyszącą i pod żadnym pozorem nie kierować pojazdem. Może pojawić się także nadwrażliwość na światło. W związku z tym warto mieć przy sobie okulary przeciwsłoneczne. Badanie wzroku rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Pozwala on na postanowienie właściwej diagnozy. Należy przedstawić okuliście wszystkie informacje dotyczące dolegliwości. Warto przemyśleć odpowiedź na pytania takie jak:

  • kiedy zaobserwowano problem oraz czy pojawił się on już wcześniej?
  • czy problem dotyczy jednego oka?
  • czy w rodzinie ktoś cierpi na chorobę oczu typu jaskra, zaćma, zez oraz choroby ogólne jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca, podwyższony cholesterol?
  • czy zażywa się stale jakieś krople do oczu i leki?

Osoba udająca się na badanie okulistyczne nie powinna mieć makijażu, ponieważ kosmetyki mogą utrudnić przeprowadzenie badania. Jeżeli wada wzroku jest stała, lepiej mieć przy sobie ostatnią receptę okularową. Ułatwi to okuliście ocenę, w jakim stopniu zmieniła się wada od ostatniej wizyty oraz pomoże dobrać odpowiednie szkła.